Шахи у бомбосховищі: як виживає спорт під час війни

Одеські діти під час тривоги в укритті грають у шахи

Спортивні змагання серед дітей в Україні не зупиняються навіть в умовах війни. Більшість спортсменів змушені призупиняти виступи, а ось шахисти грають під землею в укриттях.

Кореспонденти Новини.LIVE дізналися подробиці від директора Об’єднання шахово-шашечних клубів Одеської області Ігоря Горбунова.

Одне з міських укриттів у районі шахово-шашечної школи на Канатній, 95 обладнали столами для проведення змагань близько місяця тому. Своє підвальне приміщення для цього надали в Державному аграрному університеті через дорогу від клубу шахістів.

шахматы

"Майже сім місяців, поки не було можливості перейти в укриття під час змагань або зайнять, тренери займалися з дітьми виключно онлайн. Якщо до війни у школі тренувалися 250 дітей, то зараз очно приходять лише 70. З іншими ми займаємось онлайн", — розповів Ігор Горбунов.

шахматы

У вересні провели вже п'ять турнірів серед дітей від 6 до 14 років. Першим став Меморіал Геллера. Діти можуть тут захищати різні спортивні розряди від першого юнацького до третього дорослого. Чемпіонати України та області наразі не відбуваються, тому навіть така практика необхідна юним гросмейстерам.

шахматы

На одному з нещодавніх турнірів пролунала повітряна тривога. Отже,  діти перейшли грати в укриття.

"Одеса, як і вся наша країна, живе та бореться. Ми попри все не зупиняємо наше життя: працюємо, вчимося, допомагаємо та перемагаємо. Наші діти, як і раніше, прагнуть знань, а ми прагнемо, щоб молодь була освіченою та мислячою. Навіть в таких умовах, як зараз, наші діти не зупиняються у своєму прагненні до знань. Впевнений, ці темні дні пройдуть, настане наша перемога, а здобуті знання назавжди залишаться з юним поколінням", — пише голова Одеської федерації шахів Вадим Мороховський у своєму фейсбуці.

Шахи дозволяють переключитися від воєнних реалій

У самому укритті облаштували кілька столів. Тепер одночасно тут можуть грати близько 20 дітей. Перейти в укриття під час повітряної тривоги діти можуть не лише на турнірах, а й на тренуваннях.

шахматы

"Можна подивитися на їх обличчя під час тривоги — це зовсім інші діти. Вони всі подорослішали. Звичайно, важко, але в цілому для них шахи — це можливість перемикнутися на щось добре", — каже Горбунов.

Продовжують партію з того ж місця

Якщо лунає тривога під час змагань, то партії зупиняють на тому місці, а фігури переставляють на ті ж самі місця. Для цього роблять спеціальні світлини.

До того ж наразі відбувається багато турнірів онлайн. В них можна грати  з дому. Але проводити офіційні чемпіонати України в такому форматі не виходить через правила, адже гравці можуть користуватися підказками комп’ютера.

шахматы

Додамо, що під час війни вихованці одеської школи шахів виграли міжнародні змагання. 10-річний Арам Саакян, вихованець Ігоря Тримбашевського виграв чемпіонат Каталонії. 8-річний Максим Криштофор став чемпіоном Англії до 10 років та чемпіоном Європи до 8 років по бліцу та швидких шахах, а міжнародний майстер Софія Гризлова (тренер Вадим Білий) стала бронзовою призеркою чемпіонату Європи до 18 років.